Enciklopedia Zvierat

Slovenska enciklopédia zvierat

A-B

Abesínska Mačka

Abesínska mačka patrí ku krátkosrstým mačkám a pochádza pravdepodobne z Etiópie (kedysi Abesínsko). Patria medzi najstaršie známe plemená mačiek.

Abesínska mačka

patrí ku krátkosrstým mačkám a pochádza pravdepodobne z Etiópie (kedysi Abesínsko). Patria medzi najstaršie známe plemená mačiek.

Na základe genetického výskumu pochádzajú abesínske mačky z Ďalekého východu, odkiaľ boli vraj privezené ako „tickingové suveníry“ do Anglicka, kde malo dôjsť k ich páreniu s malými divými mačkami pochádzajúcimi z Anglicka (Fexix silvestris a Felix grampia).

Obrázok:Kamee01.jpg

Vzhľad

Abesínky sú mačky charakteristické najmä nezameniteľným sfarbením srsti. Charakteristickým znakom je kresba, tzv. ticking. Táto kresba spočíva v zvláštnom zafarbení chlpu a po prvýkrát bola definovaná v chovateľských kruhoch zajacov. Každý chlp obsahuje dva až tri prúžky. Svetlé prúžky sa striedajú s tmavými a dávajú abesínke jej typický prírodný vzhľad. Je to zjavné najmä pri tradičných farbách sorrel a divokom sfarbení (farba podobná farbe divého králika).

Abesínky sú stredne veľké, temperamentné a mrštné mačky. Majú dlhé, štíhle končatiny s oválnymi tlapkami. Chvost ideálnej abesínky je dlhý, široký v mieste nasadenia, zbiehajúci sa do špičky. Mal by ladiť s telom mačky.

Abesínky majú guľatú hlavu klinovitého tvar, veľké, ďaleko od seba posadené uši, dlhý krk. Výrazné oči mandľového tvaru môžu byť jantárovo žlté, zelené alebo orieškové. Uznané zafarbenie srsti je hnedočervená, modrá, čokoládová, strieborná lila, žltohnedá, červená, krémová a pridružené farby korytnačinovej, uprednostňuje sa však prírodné zafarbenie s tmavými špičkami na chlpoch. Biela farba sa toleruje na brade a nozdrách.

Žádné komentáře
 
Vytlačiť článok Enciklopedia::www.svetzvierat.nazoryy.eu